Za każdym razem, gdy przychodzi mróz i zima, kolejne zwalniają lub zatrzymują się prace budowlane. Zimna pora roku każdorazowo zastanawia, czy przy ujemnych temperaturach nadal bezpiecznie można zainstalować systemy KAN-therm?
Odpowiedź brzmi: TAK!
Możemy dalej pracować z systemami instalacyjnymi KAN-therm przestrzegając kilku ważnych zaleceń, aby cieszyć się ich niezawodnością na długo.
Zgodnie z ogólnymi zaleceniami, montaż systemów tworzywowych KAN-therm należy wykonywać, gdy temperatura zewnętrzna jest powyżej zera. Choć nie jest to ścisła reguła, gdyż proces instalacji możliwy jest również w temperaturze zewnętrznej do -10 stopni.
Ustalmy, jakich zasad należy przestrzegać, aby wykonywać prace związane z układaniem rur polietylenowych w ujemnych temperaturach:
- Narzędzia tnące, których używasz, powinny mieć sprawne nożyce o czystych, ostrych i niewyszczerbionych krawędziach tnących. Utrzymuj też cięcie prostopadle do osi rury.
- Ogrzej koniec rury gorącą wodą lub powietrzem, aby przywrócić elastyczność rury. Nigdy nie używaj otwartego ognia do ogrzewania rur i monitoruj temperaturę. Nie może ona przekraczać 90o.
- Ze względu na zwiększoną sztywność rur z warstwą aluminium, koniecznym może okazać się obcięcie około 5 cm końcówki rury odwijanej ze zwojów (nie dotyczy rur dostarczanych w sztangach).
Powyższe zasady dotyczą takich systemów KAN-therm jak ultraLINE, ultraPRESS i PP. W przypadku rur PP Glass, wchodzących w skład systemu KAN-therm PP, należy zwracać szczególną uwagę na nieobciążanie mechaniczne rur zespolonych z włóknem szklanym oraz zabezpieczyć miejsce zgrzewania rur i kształtek przed zwiększonymi ruchami mas powietrza tj. elementy zgrzewane przed dodatkowym wychładzaniem poprzez wiatr. Ważne jest bezwzględne przestrzeganie wydłużonego o 50% czasu nagrzewania elementów z jednoczesnym obserwowaniem stopnia plastyczności nagrzanego materiału.
Instalacja systemu KAN-therm Steel, gdy temperatura zewnętrzna jest poniżej zera, wymaga zabezpieczenia rur i kształtek przed skraplaniem się wewnątrz. Skraplanie powoduje korozję, dlatego jedynym słusznym sposobem przeprowadzenia próby jest użycie sprężonego powietrza o wilgotności nie większej niż 880 mg/m³ i zawartości oleju nie większej niż 25 mg/m³.
Jak widać, nie ma potrzeby przerywania procesu budowy tylko ze względu na warunki atmosferyczne.
Znajdź więcej informacji na temat procesu instalacji systemów KAN-therm w temperaturze otoczenia poniżej 0°C w Poradniku projektanta i wykonawcy lub skontaktuj się z Działem Technicznym KAN-therm w nietypowych przypadkach.